גג הבית שלכם חייב להיות מוגן מפני החורף שעומד להגיע, כי למרות שהגשמים בישראל לא חזקים כמו בשאר רחבי העולם, הנזק שייגרם לגג לא מוגן יהיה חמור מאוד ולעתים יקר עד כדי תיקונים שיעלו עשרות אלפי שקלים. יש צורך להגן על הגג בכמה אמצעים, בין היתר כדי למנוע מהמים להיאגר, למנוע מהרוח לפגוע בגג וכמובן למנוע את נזקי הרטיבות שכן תגיע לשטחו.

שמירה על הגג משמעותה שמירה על הבית כולו

גג הבית שלכם הוא אמנם לא האזור הכי שימושי אך ללא ספק הוא אחד האזורים הכי חשובים, שבלעדיו הבית כולו יסבול מאווירה לא נעימה ואיכות חיים ירודה. הבעיה מתחילה בשאננות של ישראלים רבים שבטוחים שהחורף בישראל לא משמעותי עד כדי פגיעה בביתם, כאשר חלק ניכר מהישראלים לא יודע בכלל מהם אותן סכנות רטיבות שמהן צריך להיזהר. גג הבית הוא זה שאחראי על בידוד הטמפרטורה והוא יכול להינזק אפילו בגלל גשם יחסית קצר, כאשר טיפות המים יחלחלו דרך הבטון ויגרמו ללחות שתסכן את יציבותו ואת בידודו. יש כמה אמצעים להגנה על הגג מבעיה זו.

לדאוג לאיטום איכותי בכל מחיר

איטום גגות היא הפעולה הראשונה שצריכה לעניין אתכם בהגנה על הבית מפני החורף. כל גג חייב לעבור איטום מקצועי ויסודי, בין אם מדובר בגג בטון, גג קל, גג רעפים, גג אסבסט וכולה. איטום הגג בשכבת הגנה איכותית ישמור על הגג יבש לחלוטין גם במקרים של הצפה רצינית. איטום טוב מחזיק מעמד לאורך שנים אך חשוב לזכור שבכל מקרה יש צורך לחדש אותו, מה שמחייב בדיקות שנתיות, מומלץ לקראת החורף. איטום גגות אמנם לא מונע הצפות אך הוא מונע את ספיגה המים בשטח הגג כאשר זיפות גגות והלחמת יריעות ביטומניות הן השיטות המובילות בישראל בגלל איכותן ועמידותן.

איך שומרים על גג יבש?

איטום גגות אולי ישמור על הבטון שמרכיב את הגג יבש, אך הגג עצמו יכול להיות מוצף במים מה שיאפשר בסופו של דבר חדירה סבירה יותר לבטון עצמו ואולי גם עד לשטח הפנימי של ביתכם. כדי לנתב את המים מחוץ לשטח הגג יש צורך להתקין מרזבים בנקודות הנכונות ובפרישה נכונה, כדי שהמים יוזרמו לתעלות הניקוז או לאדמה שבצד ביתכם. גג רעפים, גג בטון וגם גגות קלים חייבים את מערכת הניקוז הזו, כאשר התקנת המרזבים הרבה יותר מורכבת ממה שנדמה. יש צורך להבין מהם השיפועים בגג וכמובן להתאים את המרזבים לשכבת האיטום בגובה המפלס, תוך שמירה על מרזב חלול וללא נזילות.

מהם ארגזי רוח ולמה הם נחוצים?

  • אולי לא שמעתם על ארגזי רוח אך למי שיש גג רעפים, ודאי מכיר אותם היטב. ארגזי רוח הם מתקנים שמיועדים לגגות רעפים והם מותקנים מתחת לשורת הרעפים האחרונה. הסיבה לכך היא שגגות רעפים שבירים מאוד מרוחות חזקות כאשר השכבה שנשברת כמעט תמיד וגורמת לשבר של שאר הרעפים היא השכבה התחתונה.

 

  • הסיבה לכך טמונה בכליאת האוויר בשטח שבין שורת הרעפים שבולטת מחוץ לבית לבין קיר הבית התחתון, כאשר הרוח שמכה בחוזקה יכולה להוציא את הרעפים ממקומם ובכך להעיף אותם על השורות שמעליהם. ארגזי רוח מונעים את חדירת הרוח ובכך הבעיה נפתרת. מומלץ להתקין ארגזי רוח מאלומיניום, שכן האלומיניום הוא חומר חזק במיוחד ועמיד לנזקי מזג אוויר כגון גשם ושמש, כאשר הוא לא משנה את צבעו, הוא לא מחליד ולמעשה ניתן להתאים אותו לכל עיצוב ואף לכל צבע.