איטום גגות היא אחת הפעולות החשובות ביותר בתחזוקת הבית ואי אפשר לפסוח עליה או לבצע אותה בזלזול. איטום הגג היא פעולה רב גונית ולמרות שלרוב היא מתבצעת בכמה שיטות ספורות במתאר הביתי, כמו זיפות גגות או הלחמת יריעות ביטומניות, האתגר לא כל כך פשוט ומונוטוני.

השיטות מגוונות אך המטרה לא משתנה

אין ספק שאיטום גגות היא אחת הפעולות היצירתיות ביותר שיכולות להיות. נכון שהרבה אנשים חושבים שהמקצוע הזה משעמם, אך חשוב להבין מדוע כך דעת הציבור. רוב האנשים שפוגשים באיטום גגות פוגשים את המלאכה בביתם הפרטי בה מולחמות יריעות ביטומניות לאורכו ולרוחבו של הגג אך יש הרבה שיטות אחרות והפעולה דורשת התאמה מלאה בכל פעם מחדש. השיטות מגוונות ביותר מאיטום בהתזה באקדח מיועד, איטום בסנפלינג ואפילו איטום בחניון תת קרקעי שדורש הרבה ידע. בכל מקרה מטרת האיטום לא משתנה, והיא לשמור על מבנה יבש ומבודד היטב בעיקר בחורף.

האתגרים הניצבים בפני קבלני איטום גגות בישראל

  • חשיבות איטום גגות המבנה - למרות שיש כמה סוגי איטום שונים, ביניהם איטום מאגרי מים ואיטום קירות של חניון או מרתף, איטום גגות היא הפעולה הכי מוכרת ואולי גם הכי חשובה. אין ספק שכל פעולות האיטום חשובות אך האיטום של הגג הוא זה שקובע בסופו של דבר את מרבית האווירה ואת איכות החיים והוא זה שקובע את ההוצאות העתידיות של אותו לקוח שביתו עובר את האיטום. הדבר הראשי שיכול להשפיע על האתגר הוא סוג הגג.

 

  • סוג הגג הוא זה שמציב את האוטם בדילמה שלו ולמרות שזו נשמעת כמו עבודת התאמה פשוטה, לא תמיד כך הדבר. יש גגות בטון, יש גגות PVC, יש גגות מעץ, יש גגות רעפים וכולה. כל גג צריך לקבל איטום אחר כיוון שלא כל חומר יכול להתאים לכל חומר. למשל, זיפות או הלחמה של יריעות ביטומניות לא יתאים לגג מעץ, איטום גג רעפים לא יכול להתבצע באיטום בהתזה וכולה.

 

  • אזורים הרריים/משופעים - המאפיינים ערים באזור ירושלים, חיפה והצפון, יכולים להיות מאוד בעייתיים לאיטום גגות. אמנם זו נשמעת כמו משוכה יחסית פשוטה אך לא כך היא, כיוון שלעתים שיטות האיטום הטובות ביותר כמו זיפות או יריעות יהיו מושלמות לסוג הגג אך לא לשיפוע שלו. קבלן איטום מוצלח יידע לפעול כיוון שהוא מכיר את כל סוגי החומרים הקיימים. יש חומרים שיתאימו לאיטום גגות משופעים כיוון שהם נדבקים טוב יותר, וכך האתגר הופך להיות גם כאן משוכה אפשרית עם ניסיון ומקצועיות.
  • חשיבות האיטום בערים בעלות משקעים רבים - איטום גגות בירושלים והסביבה למשל, חייב להתבצע בצורה מוצלחת ומדויקת במיוחד כיוון שכמות המשקעים בעיר גדולה מאוד. גג שלא יהיה אטום בצורה טובה לא ישרוד את החורף בצורה מספקת וסימני הרטיבות כבר יטרידו ללא הרף את השוהים במבנה, בטיפולים לא פשוטים ולא זולים.
  • שירות 24/7 - עבודה מסביב לשעון היא דבר שכל קבלן איטום חייב להכיר. אי אפשר לא לספק את הלקוחות שלך כי לא מדובר כאן על משהו פשוט שאפשר לוותר עליו, ללא איטום אותם לקוחות יכולים למצוא את עצמם בנזקים חמורים מאוד ולא רק הוצאות כספיות גבוהות אלא נזקים בריאותיים וסיכונים בטיחותיים.
  • חידוש איטום וטיפול בסדקים - זוהי משימה חשובה עוד לפני שמתחילים באיטום החדש. יש צורך לדעת איך מתמודדים עם האתגר הזה בצורה הכי טובה שיש כיוון שאיטום ישן עלול לסכן את האיטום החדש.

החשיבות של איטום גגות מקצועי

אין ספק כי עבודות איטום צריכות להתבצע בצורה המקצועית ביותר, תוך כדי התאמת סוג העבודה והחומרים לסוג המבנה ותנאי השטח. ההשלכות של עבודות איטום לא מקצועיות יכולות להיות הרסניות למבנה, הן מבחינה כספית והן מבחינת עוגמת נפש. הלכך, חשוב מאוד לפנות לגורם מקצועי שיבצע את העבודה כהלכה, כך שתיהנו ממבנה מוגן מגשמים ונזילות לאורך שנים.