יכול להיות שלמראית עין הבית שלכם נראה רגיל לחלוטין, אך מה שקורה בתוך הקירות הוא נורא ואיום. יכול להיות שהקירות בביתכם ואפילו הגג בעצמו ספוגים במים, במידה שיכולה להיות גם מסוכנת ליציבות המבנה, ובדיקת רטיבות היא היחידה שתוכל לוודא זאת. כיצד מבצעים אותה ולמה היא כל כך חשובה? זה הזמן לגלות.

מה כל כך מסוכן ברטיבות?

הרטיבות יכולה להיות הנזק הכי גדול שהבית שלכם יספוג, תרתי משמע. המים יכולים להיכנס אפילו לתוך הבטון שמרכיב את שלד הבית ומשם הפגיעות יכולות להיות קטלניות ביותר אפילו עד כדי כך שהבית שלכם לא יהיה יציב ובטיחותי כמו שאתם חושבים. הרטיבות תפגע בעוד מגוון פרמטרים שמגנים על הבית כמו למשל מהבידוד התרמי, כאשר הפגיעה הזו תורגש היטב. בידוד הקירות והגג על ידי שכבות איטום רבות לא יעזרו כאשר הוא יהיה ספוג במים, ונשאלת השאלה מה ניתן לעשות.

איך מגלים את הרטיבות?

  • ניתן לגלות האם יש רטיבות בשלד הבית על ידי צפייה בקירות ובגג הבית כאשר סימני רטיבות יכולים להיות די ברורים ולא משתמעים לשתי פנים. בדיקה זו יכולה להתבצע באופן עצמאי לחלוטין ובלי שימוש בשום מכשיר כאשר סימני הרטיבות ייראו בצורת כתם דהוי על הקיר ולעתים צבע הקיר והשכבות הראשונות של הטיח יתקלפו. במקרים מסוימים יתפתח עובש על הקיר בגלל אותה לחות פנימית, כאשר גם הריח הרע יכול להיות סימן מובהק.

 

  • בדיקת רטיבות מקצועית שמתבצעת באמצעות מאתר נזילות מומחה או מהנדס שמבצע בדק בית יכול להבין בצורה המדויקת ביותר כד כמה הרטיבות חמורה והאם היא בכלל קיימת. כמו כן, הוא יכול להסביר לכם מאין הגיע הרטיבות כאשר ייתכן כי היא הגיעה בגלל איטום לקוי של קירות וגג הבית וייתכן שזו נזילה שיצרה אותה.

כיצד מתבצעת בדיקת רטיבות מקצועית?

את בדיקת הרטיבות יבצע רק בעל מקצוע שהוכשר לכך ויכול להשתמש במכשירים המתקדמים ביותר כולל הבנה מלאה של התוצאות שלהן. למשל, המצלמה התרמית היא אחד הכלים הכי שימושיים שיש כאשר היא מאפשרת לקלוט את הקרינה התת אדומה שחוזרת מגופים מסוימים ומתבטאת בצבעים כאשר היא מוכרת מאוד משימושים צבאיים. היא יכולה לסמן האם יש נזילה בקיר אך גם יכולה להסביר עד כמה הלחות בתוך הקיר גדולה, וכך יהיה אפשר להבין מה רמת הרטיבות.

כיצד בדיקת רטיבות תסביר מה הבעיה?

בדיקת רטיבות מתבצעת בצורה מקצועית למרות שהשימוש במצלמה תרמית או בכלים הנדסיים אחרים נחשב ליחסית פשוט. הסיבה לכך היא שיש צורך להבין מה אותה תמונה משדרת, מה שבעיניים שאינן מקצועיות מספיק עלול להתברר בצורה שגויה. על ידי קריאה של הצבעים שהמצלמה התרמית מראה ניתן להבין האם מדובר על מוקד רטוב במיוחד שמרטיב את כל השאר, קרי נזילה, או האם מדובר בפיזור יחסית נרחב של הרטיבות על פני שטח שיכול להיות קיר שלם או חלק מהתקרה, מה שיצביע על בעיית איטום.

מה עוד תחשוף בדיקת רטיבות?

מעבר לבדיקת היקף הבעיה, בדיקת רטיבות תבדוק גם האם יש נזילות סמויות שלא מרטיבות בצורה משמעותית אך עלולות להיות חמורות יותר בהמשך. כמו כן יהיה אפשר להבין היכן עוברת תשתית האינסטלציה כך שיהיה אפשר לבחון איפה ניתן לקדוח או לשפץ ואיפה זה יהיה מסוכן מידי. כמו כן אפשר לזהות את המוקדים של בעיות האיטום, כי לעתים מדובר על קרע קטן ביריעה הביטומנית בגג ולא באיטום כולל לקוי, וכמובן את מוקד הבעיה במידה ומדובר בביוב בעייתי.