הסופות הקצרות שפקדו את מדינת ישראל עקב מזג אוויר סוער הסבו נזק רב לרכוש והוכיחו לנו כמה חשוב לאטם היטב את גג וקירות הבית. זפת, יריעות אטומות וכן שימוש בחומרי איטום מונעים נזקים מצטברים. במבנים מסוגים שונים הן פרטיים והן ציבוריים נעשה כיום שימוש רב בעצים טבעיים ואלה מושפעים משמעותית ממזג האוויר החורפי.

כיצד מזג האוויר פוגע בעץ?
העץ הוא חומר טבעי, בעל חוסן, יציבות ומשתלב בהרמוניה עם הסביבה. מצד שני, הוא נחשב לחומר שסופח לחות ומים ומכאן הרגישות שלו למזג אוויר. חדירה של מים ולחות עלולים לגרום להופעת ריקבון, עובש, התפוררות, סדקים ולפגוע באיכות המבנה וכתוצאה מדליפות, רטיבות , עובש ומזיקים גם לפגיעה משמעותית באיכות החיים.
העץ הטבעי הוא חומר שמתעוות כאשר הוא בא במגע עם מים ולחות – הוא עשוי לשנות טקסטורה ולהתנפח ולהתכווץ – פעולות שיובילו להיווצרות סדקים שיפגעו בעמידות שלו ואף ישנו את המידות שלו. עץ דוהה עם החשיפה לשמש ועץ רטוב מהווה קרקע פורייה להופעת פטריות. 

מדוע חשוב לאטום עץ?
את משטחי העץ השונים יש לאטום היטב  על מנת לשמור על טיבם ועל תוחלת חייהם. כיום ניתן למצוא דקים (סיפונים) מעץ התוחמים שטחים רבים, גדרות עץ דקורטיביות ופונקציונאליות, מרפסות עץ, קירות עץ וחיפויי עץ – כולם חיצוניים, תחת כיפת השמיים ולכן, מועדים לפורענות.
איטום של העץ בעזרת שמן דק מעניק שכבת הגנה לעץ מפני מזג האוויר, חדירה של מים, קרני UV ומזיקים שונים כאשר באיטום עץ, משתמשים בשמנים שונים, לכה וצבעים מיוחדים הכוללים חומרים פעילים החודרים לעומק העץ.

כיצד אוטמים עץ? דרכים נפוצות לאיטום
שמן עץ הוא חומר דוחה מים, שמחד, מבליט את יופיו הטבעי של העץ ומאידך, מונע היווצרות של עובש. יש לשים לב בין שמנים המתאימים למשטחי עץ חיצוניים ובין שמנים המתאימים לרהיטי עץ וחיפויים פנימיים מעץ. שמן לעץ חשוף ניתן ליישם על משטחי עץ ללא ציפוי, כאשר המשטח נקי וחף מאבק או לכלוך ויבש לחלוטין. על מנת למרוח את השמן משתמשים במברשת ולחכות לייבוש מקסימלי של 24 שעות. אם רוצים לחזק את פעולת האיטום של השמן, מומלץ למרוח לפני השמן שכבה של חומר משמר לעץ שתפקידו להרוג טרמיטים ומזיקים והוא מתאים כשכבת מגן לסוגים שונים של עצים רכים וקשים.

צביעת העץ אף היא מעניקה לעץ אטימות, אך יש להקפיד על עבודה בתנאים המתאימים: בסביבות 15% לחות עץ רך בעת הצביעה וגג 12% של עץ קשה. ניתן למצוא צבע בגימור מאט או בצבע גימור מבריק לפי בחירה, ולוודא שמדובר בצבע אטום בעל עמידות גבוהה כך שהוא ייתפס היטב על העץ מבלי לפגוע בו. שימו לב שרוב הצבעים האפקטיביים לאיטום העץ הינם על בסיס טרפנטין ומונעים קילוף של צבע, אך גם מאפשרים ללחות להתנדף מבלי שהמים יחדרו לתוך העץ ויגרמו לו נזק. הקפידו שצבעים לאיטום עצים יכללו חומר קוטל פטריות – האויב המושבע של משטחים מעצים.

לכה שקופה על בסיס טרפנטין היא עוד מוצר שימושי ומסייעת בהשגת עמידות לעץ ובהגנה עליו במיוחד מתנאי מזג אוויר חורפיים קשים של גשם ורוחות. ניתן למרוח לכה רק על משטחים שעברו ליטוש וניקוי יסודי ומומלץ במיוחד לבחור לכה על בסיס אלקיד, שידועה בעמידות העוצמתית שלה.  כמו כן, יש לוודא שהלכה מכילה חומר חוסם קרני UV כך שתשמש להגנה על העץ גם בימי הקיץ החמים.

אין ספק שחשוב להכין את משטחי העץ לחורף ולקיץ, שינויי טמפרטורה ובעיקר חשיפה ללחות ומים גורמים להיווצרות של סדקים בעץ, שינויי מידה ומרקם וכן להופעת פטריות. יש להשתמש במוצרי איטום עם חומרים פעילים המאפשרים לשמור על יופיו הטבעי של העץ ולספק לו את ההגנה המבוקשת.