צנרת המים הסגורה של מבנה מגורים היא צנרת סמויה העובדת דרך קירות ותחת רצפות, במטרה לספק פתרונות יעילים מחד גיסא ואסתטיים מאידך גיסא. בעוד שנזילה בברז המים, בסיפון או בניאגרה, תהיה גלויה לעין, בטפטוף גלוי והיווצרות של שלוליות מים, נזילה בצנרת הסמויה לא תיראה אל העין מיד, אלא תגרום לנזק מתמשך לתשתיות.

כיצד ניתן לדעת אם קיימת נזילה בצנרת הפנימית?

למרות שמדובר בנזילה סמויה, ניתן לזהות קיום של נזילה כזאת ולטפל בה בשלבים מוקדמים יחסית, באמצעות מספר סימנים בולטים:

  • עלייה מהותית ללא סיבה בחשבון המים- חשבון המים הוא חשבון מפוקח ואינו אמור לסבול מעליות חדות ללא שינוי מהותי בצריכה. גם עלייה של עשרות שקלים בחשבון המים הדו חודשי, ללא שינויים אחרים בהרכב המשפחתי ו/או בצריכת המים השוטפת, עשויה התביע על קיום של נזילה סמויה.
  • ריח- נזילה גורמת לרטיבות פנימית בעומק התשתית ובתוך הקיר, וזאת יוצרת מפגע ריח. במידה ולעתים קרובות אם חשים בריח לא נעים, בצורך לאוורור ולפתיחת חלון במטרה להיפטר מריח לא ברור, הדבר עשוי לאותת על קיום של נזילה בצנרת הסמויה.
  • כתמי רטיבות- כתמי רטיבות על הקיר או על התקרה הם סימן בולט וחד משמעי לקיום של נזילה. כאשר מדובר בכתמים על קיר משותף עם חדר רטוב מדובר בנזילת הצנרת מאותו החלל, וכאשר מדובר ברטיבות המופיעה על התקרה בבניין משותף- מדובר כפי הנראה מנזילה אשר מקורה אצל השכנים.
  • עובש- כתמי עובש על הקיר הם כתמים אשר נולדים עקב נזילה ממושכת והצטברות של חיידקים ופטריות על גבי הקיר כתוצאה מן הרטיבות.
  • רעש- במקרים מסוימים ניתן לשמוע טפטוף חרישי מן הצנרת הפנימית, אשר יהיה גלוי לאוזן בעיקר בשעות הלילה ובשעות שקט חריגות.

איפה, איפה הנזילה?

עם ההבנה כי על פי סימן אחד או יותר מן הסימנים האמורים, קיימת נזילה פנימית באחד הצינורות הסמויים בבית, נדרש איתור של המיקום המדויק של הנזילה, במטרה לטפל בה בדיוק רב ולמנוע הרס מיותר של תשתיות. בעוד שבעבר נהוג היה פשוט לבצע שבר לאורך הקיר במטרה לחשוף את הצינור ואת מיקום הנזילה, טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות היום איתור נזילה סמויה ללא הרס מיותר וללא פגיעה בתשתית.

איתור נזילה מתבצע לרוב באמצעות מצלמת אינפרה אדום, כאש באמצעות חיישן ייחודי המצלמה סורקת את הקיר ומקבלת תמונת מצב מדויקת, על פי השינויים בטמפרטורה בקיר. בעוד שאזור הנזילה יהיה האזור בעל הטמפרטורה הנמוכה ביותר, כל התרחקות ממנה תראה עליה בטמפרטורה, עד לטמפרטורה נורמטיבית לקיר באזור שלא סובל כלל מרטיבות. איתור נזילה באמצעות מצלמה תרמית מבצע בקלות ובמהירות, ונותן תמונת מצב מדויקת בנוגע למיקום הנזילה.

המצלמות התרמיות מגיעות עם מסך LCD מתקדם ואפשרות להנפקת דו"ח ומיקום כתוב לטובת המשך הטיפול.

עם איתור הנזילה בצורה מדויקת ניתן לפגוע בקיר באופן נקודתי, במקום הנדרש לטיפול, מה שיאפשר תיקון מהיר שלו.

קיימות טכנולוגיות נוספות ונפוצות פחות לצורך איתור נזילות, בהתאמה למקרים מורכבים יותר, בניהן:

איתור נזילה באמצעות מכשיר הסורק עוצמות קול- דציבלים.

איתור נזילה באמצעות גז.

פתרונות אלו מתאימים לצנרת עמוקה ו/או לצנרת חיצונית דוגמת צנרת העוברת מתחת לגינה/אדמה.

עם ההבנה כי קיימת נזילה במבנה מומלץ לפנות לחברה העוסקת באיתור נזילות באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, אולם גם מספקת מענה מקצועי לתיקון, ומעניקה את כלל השירותים הנדרשים, לרבות תיקון הקיר, תחת קורת גג אחת.

עלויות הסריקה והאיתור משתנות בהתאם למספר פרמטרים דוגמת נגישות ומיקום, אולם בכל מקרה משתלמות יותר מפתיחת הקיר ותיקונו.