במהלך השנים, המבנים שאנו עובדים או חיים בהם עוברים שינויים עקב החשיפה שלהם לתנאי מזג אוויר משתנים וגם בגלל הרכבם. למרות השיפור באיכות החומרים בשנים האחרונות, שחיקה היא חלק טבעי מהקיום שלהם, מה שמעלה את הצורך בביצוע של עבודות שיפוץ למיניהן, הכוללות גם איטום גגות וקירות.

כאשר מבצעים עבודות מסוג זה, בין אם אתם מנוסים בתחום אם לאו, אתם חשופים למספר סכנות שעלולות לפגוע בכם. על מנת שלא תגיעו למצב שבו גופכם יהיה נתון בסכנה, חשוב שתנקטו מספר אמצעי בטיחות בעבודות שיפוץ ואיטום למיניהן. באופן הזה תורידו את הסיכון לפגיעה באופן משמעותי, ותוכלו גם לעבוד בנחת ובלי חשש שמא תיפגעו.

טיפים לשמירה על בטיחות בעבודה – כך תשמרו על עצמכם

ביצוע עבודות שיפוץ ואיטום מביא עמו לא מעט סכנות לאנשים שעוסקים בכך. כאשר אתם צריכים לבצע תיקונים שונים במבנים פרטיים או ציבוריים, אלה אמצעי הבטיחות שתצטרכו להשתמש בהם למען שמירה מיטבית על שלומכם:

  1. השתמשו בציוד בטיחות בעבודה – לפני התחלה של כל עבודה, חשוב שיהיה לכם הציוד המתאים לביצועה, וגם ציוד שיגן עליכם. לכן, עליכם להצטייד בציוד בטיחות בעבודה כמו קסדה קשיחה, כפפות שמתאימות לעבודה, משקפי מגן ועוד. הפריטים הללו אמנם נשמעים כבלתי חיוניים לעתים, אך הם כבר הצילו חיים של רבים שהתרחש סביבם דבר בלתי צפוי בעת ביצוע עבודות שיפוץ ואיטום, כמו נפילה של חלקי בטון וכדומה.
  2. הישמרו בעת ביצוע עבודות בגובה – עבודות איטום רבות מתבצעות בגובה, מה שמגביר את הסיכון למעידה או לנפילה מגובה רב. עבודה מסוג זה דורשת הכשרה מתאימה וגם שימוש בציוד שמיועד לשיפוץ ולאיטום בגבהים, כמו רתמות בטיחות, פיגומים מחוזקים ועוד.
  3. היו מודעים לכללי העבודה עם הציוד שיש בידיכם – עבודות שיפוץ ואיטום דורשות שימוש בכלים חזקים במיוחד דוגמת מקדחות, מברגות תעשייתיות, מכשירי קיבוע וכיוצא באלה. בעת השימוש במכשירים הללו חשוב שתהיו זהירים במיוחד, ולפני שתתחילו לעבוד איתם – למדו כיצד הם פועלים. ידע מקדים מסוג זה יאפשר לכם להכיר את המכשירים הללו מקרוב ולדעת מה הסכנות בשימוש בהם, כך שתוכלו להשתמש בהם כהלכה ובלי לגרום נזקים לעצמכם.
  4. הכירו את הסביבה שבה אתם נמצאים – בעת ביצוע של עבודות שיפוץ ואיטום חשוב גם להכיר את הסביבה שבה אתם נמצאים ולא רק את הכלים שתשתמשו בהם. בעבודות בגובה או בעבודות קרקע, בדקו שאין סביבכם כלים חדים וחשופים, בורות למיניהם או כל דבר אחר שעלול לסכן אתכם אם תבואו איתו במגע או חלילה תיפלו עליו. פנו את האזור שדורש שיפוץ מכמה שיותר מפגעים, ורק אז התחילו את העבודה שאתם אמורים לבצע.

לסיכום, ביצוע של עבודות איטום ושיפוץ למיניהן איננו עניין פשוט, והוא דורש תשומת לב וזהירות רבה. זכרו בכל עת שעליכם להצטייד בציוד בטיחות בעבודה, להכיר את כלי העבודה מקרוב וכן את הסביבה שבה אתם עובדים. באופן הזה תוכלו לבצע את המוטל עליכם על הצד הטוב ביותר ובלי שתסכנו את עצמכם שלא לצורך.